Možná, že trek v Himalájích patří k vašim nenaplněným snům, ale domníváte se, že fyzicky již pro vás není. Cestovní kancelář SLAN tour se snaží mýtus o nedostupnosti Himalájí i pro běžné turisty odbourávat.

Možná si myslíte, že trek v Himalájích pro vás není. Ale cestovní kancelář SLAN tour vám dokáže připravit takovou trasu, která bude plně odpovídat vašim zkušenostem i fyzické kondici. A ani nemusíte být nějakým zkušeným vysokohorským turistou či horolezcem. Takže jak na trek v Nepálu?

Kdy?

Nejlepším obdobím na trek je v Nepálu jaro a podzim. Tedy březen – duben nebo říjen – listopad. Let do Kathmandu trvá cca 12 hodin.

Kam?

Mount Everest

Přesněji kam a jak vysoko? Nejatraktivnější je samozřejmě oblast Mount Everestu, ale tu bych vám pro začátek nedoporučoval. Treky i související nadmořská výška je zde náročnější, než v jiných částech Himalájí. Ideální pro začínající trekaře je oblast Annapurny s výchozím místem Pokharou. Pokhara je dopravně snadno dostupná a výchozí místa na trek nejsou příliš daleko (cca 1 hodinu cesty). Je zde možné volit řadu obtížností i délku vlastního treku. Výhodou je i možnost volit maximální nadmořskou výšku, které chcete dosáhnout. Mezi 3000 m a 4000 m je již zásadní rozdíl. A výhledy, které se vám zde nabízejí jsou nepřekonatelné.

S kým?

Sami nebo s cestovkou? Pokud nemáte s turistikou v Himalájích žádné zkušenosti, doporučuji určitě začít v nějaké organizované skupině. Cestovka za vás vyřídí potřebná povolení, zajistí ubytování během treku, místního průvodce, dopravu i případné nosiče zavazadel.

Na trek si neponesete žádná těžká zavazadla. Takže jen vhodnou obuv, lehké oblečení, ale i větrovku. Trekové hole a nějaké potravinové doplňky. Hodí se i spací pytel, ale není to podmínkou.

Fyzička?

Není potřeba žádná speciální vysokohorská průprava. Pokud doma zvládnete jednodenní pěší výlet třeba v Krkonoších nebo na Šumavě, pak můžete vyrazit i do Himalájí. Samozřejmě, délku a obtížnost treku je pak třeba volit s ohledem na váš věk i zkušenosti. Ale 3-denní trek z Pokhary do Ghandruku dokáže zvládnout asi každý běžný turista.

Annapurna, trek

Kolik to stojí?

Jednoznačně vaší nejvyšší finanční položkou bude letenka do Kathmandu. Ubytování v Nepálu patří k těm levnějším a přenocování v lodge na treku se pohybuje kolem 5 dolarů (tedy cca 100 Kč). S podobnou částkou můžete pak počítat i na jídlo. Takže s určitým zjednodušením se dá říci, že jeden den v Hiímalájích vás přijde cca na 500 Kč. V Krkonoších to bude dvakrát více …

L. Peška, SLAN tour

Odpovědi na další často kladené otázky od našich klientů naleznete také zde = FAQ V případě, že nenaleznete odpověď na vaši otázku neváhejte nás kontaktovat.